Vyhledávání

Něco o stravě

03.06.2012 20:55

 

Zdravější způsob života Vhodné potraviny
Zamyslete se  Omezení potravin
Desatero hubnutí Důležité zásady
Energetický příjem  

 

ZDRAVĚJŠÍMU ZPŮSOBU ŽIVOTA SE LZE NAUČIT

Pojem "změna životního stylu" vůbec neznamená, že musíte od základu změnit svůj dosavadní život. Všechny součásti komplexního programu se promítají do běžných denních činností a jsou lehce proveditelné. Nejdůležitější je rozhodnout se začít dodržovat určitá pravidla a nenechat se odradit občasným selháním.

Stanovte si reálný cíl.

Při snižování hmotnosti je velmi důležité stanovení reálně dosažitelného cíle. Vaší cílem by měla být hmotnost, kterou budete schopni dosáhnout a dlouhodobě udržet. Z hlediska příznivého ovlivnění zdravotního rizika je doporučováno snížení hmotnosti o 5 - 10 %. Např. u osoby vážící 92 kg je to doporučený úbytek na váze v rozmezí 4,6 - 9,2 kg.

Snížení tělesné hmotnosti o 5 - 10 % a dlouhodobé udržení dosaženého váhového úbytku snižuje riziko předčasného úmrtí i vývoj různých závažných onemocnění až o

 • 20 % snížení rizika předčasného úmrtí
 • 44 % snížení rizika úmrtí z důvodu zvýšené hladiny cukru v krvi (cukrovka) 
 • 50 % snížení rizika úmrtí z důvodu nádorových onemocnění 
 • 35 % snížení celkového rizika nádorových onemocnění 
 • 10% snížení rizika úmrtí na srdečně-cévní onemocnění 


ZAMYSLETE SE NAD SVÝM JÍDELNÍČKEM

 • Upravte si denní energetický příjem na zhruba 5 000 kJ a rozdělte jej do 5-6 porcí.
 • Dbejte, aby jídelníček obsahoval všechny základní živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu.
 • Omezte potraviny, které poskytují pouze "prázdné jouly", tj. potraviny bohaté na cukry a tuky (především živočišné).
 • Zvyšte spotřebu zeleniny (alespoň 300 g denně) a dalších potravin s dostatečným obsahem vlákniny (ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny).
 • Zařaďte do jídelníčku dostatek bílkovin. Jako zdroj bílkovin využívejte nízkoenergetické mléčné výrobky, libové maso (kuře, krůta, ryby, králík) a rostlinné bílkoviny (sója a ostatní luštěniny).
 • Dodržujte pitný režim - denně vypijte 2-3 litry tekutin, nejlépe neslazených nápojů (voda, ovocné čaje, minerálky, ředěné džusy).
 • Při snižování nadváhy by měl být energetický příjem nižší než energetický výdej, a proto je důležité zařadit i pohyb.


DESATERO SPRÁVNÉHO HUBNUTÍ

 1. Stanovte si reálný cíl a nenechte se odradit pomalým úbytkem na váze - většina lidi snadno přibývá a obtížně hubne.
  Nejdůležitější je zhubnout asi 10 % nejvyšší váhy, tedy 8 - 15 kg. Takový úbytek znamená zásadní zlepšení látkové přeměny (pokles krevních tuků, lepší schopnost zpracovávat cukry, pokles krevního tlaku).
 2. Hýbejte se - omezování v jídle a pohyb se doplňují, bez vhodného pohybu je hubnutí mnohem obtížnější. 
  Základem pohybu obézních je běžná chůze, chůze do schodů, rychlejší procházky, popř. plavání a jízda na kole. Cvičení zvolené s ohledem na tělesnou hmotnost a stav pohybového ústrojí znamená mnohem více, než jen spalování tukových molekul.
 3. Myslete na to, co jíte, a hlavně, co budete jíst - na složení stravy záleží stejně jako na jejím množství.
  Věřte, že pouze předem rozmyšlené složení a množství jídla dokážete dodržet.
 4. Zajímejte se o složení a energii v potravě - podmínkou hubnutí je méně energie v jídle, než spotřebuje Vaše tělo. 
  Pořiďte si praktické tabulky energetických hodnot potravin, abyste se mohli sami rozhodovat, co je pro Vás vhodné a co nevhodné. Výdej (spotřeba) energie zahrnuje nejen náklady na tělesný pohyb, ale také na látkovou přeměnu, tvorbu tepla, zpracování potravy atd.
 5. Jezte několikrát denně - při třech a více menších porcích je hubnutí snazší, než při jednom či dvou větších jídlech. 
  Nezáleží na přesné hodině ani délce přestávek, pokud nejsou příliš dlouhé.
 6. Nevynechávejte ranní (dopolední) jídlo - prodlužování noční pauzy vede k úspornému chodu těla. 
  Nezáleží na přesné hodině ani délce přestávek, pokud nejsou příliš dlouhé.
 7. Jezte klidně večer, pokud Vám to vyhovuje - nikdo nedokázal, že by tělo reagovalo před 17. hodinou jinak než později. 
  Všechna jídla a potraviny (i večerní) samozřejmě musí být zahrnuty do celkového součtu = denní energetické dávky.
 8. Omezujte všechny tuky na snesitelné minimum - rostlinné tuky mají stejné množství energie jako živočišné, i když jinak mohou být zdravější. 
  Některé tuky mají příznivý účinek na koncentrace tuků v krvi, ale jejich energetická hodnota je stejná (38 kj/g).
 9. Važte se jednou týdně a úspěšnost hubnutí posuzujte nejdříve za dva měsíce; nevěřte na rychlé a snadné metody. 
  Průměrná rychlost hubnutí mezi pacienty ambulancí pro obézní je méně než 2 kg měsíčně - i to znamená úbytek 20 kg za rok.
 10. Úspěšný režim neopouštějte - jen jedna věc je těžší než hubnutí: opakované hubnutí.
  Zatím neexistuje žádná možnost, jak změnit sklon organizmu k přibývání. Proto i po zhubnutí je nutné pokračovat v omezeném příjmu energie.


JAKÝ BY MĚL BÝT DENNÍ ENERGETICKÝ PŘÍJEM?

Energetický příjem by měl být tak velký, abyste hubli výše uvedenou rychlostí (tedy 0,5 - 1 kg týdně). Pokud byste hubli pomaleji, musíte trochu ubrat, pokud rychleji, váš jídelníček je příliš striktní a je nutno přidat. Většina lidí hubne tehdy, je-li jejich příjem energie v rozmezí 4000 - 6000 kJ/den. Konkrétní hodnota záleží na mnoha faktorech: pohlaví (muži mohou energie více), věku (starší musí méně), množství svalové hmoty (čím větší podíl svalové hmoty z celkové hmotnosti, tím větší může být příjem energie) a na tom, zda již máte za sebou neúspěšné pokusy o zhubnutí (pokud ano, budete se muset držet na spodním okraji příjmu energie). Příjem energie by nikdy neměl být nižší než 4000 kJ.

 

KTERÉ POTRAVINY JSOU PRO VÁS VHODNÉ?

Zelenina

Její energetická hodnota je velmi nízká (70- 200 KJ/100g), dokáže velmi dobře zasytit, zvětšuje celkový objem pokrmu a zlepšuje jeho nutriční hodnotu. Zelenina obsahuje dostatek vlákniny (v průměru 2g/100 g), sníte-li tedy 500 g zeleniny denně, máte již uhrazenou 1/3 doporučené denní dávky. Není ale problém sníst zeleniny více (až 1 kg). Vždy, když budete mít hlad, sáhněte raději po zelenině než po ovoci.

Vzhledem k zachování obsahu vitaminů je nejvýhodnější vařit zeleninu v páře. V páře uvařenou zeleninu můžete ochutit buď jen solí a lžičkou olivového oleje nebo připravit lehké tvarohové či jogurtové omáčky (dipy).

V chladnějším období si připravujte husté zeleninové polévky, které vás zasytí a zahřejí. Husté budou samozřejmě díky zelenině, nikoli jíšce. Do polévky naopak můžete přidat sójový sýr tofu nebo 2 vejce, čímž získáte kompletní jídlo s dostatkem bílkovin.

Zeleninové pokrmy co nejčastěji doplňujte lněným semínkem. Zvláštní postavení patří listovým salátům. Kromě klasického hlávkového salátu zkuste salát ledový, kadeřavý, římský, salát s názvem list dubu, příjemně nahořklou čekanku bílou nebo červenou (radichio). Základem zálivky na listové saláty by měl být olivový olej, citronová šťáva nebo ocet balsamico a sůl. Občas můžete zkusit i trochu hotového dresinku (na 1 porci max. 1 lžíci).

Naučte se jíst saláty před jídlem. Kromě toho, že sníte menší množství hlavního jídla, snížíte po jídle vzestup glykemie a váš organismus si zjednodušeně řečeno z přijaté energie méně uloží do zásob. Snažte se jíst co největší množství druhů zeleniny, doplňujte je čerstvými nebo sušenými bylinkami a zkoušejte stále nové kombinace.

Ovoce

Ovoce je velice zdravé, při hubnutí však musíte být trochu opatrnější. Ovoce má dvojnásobně vysoký obsah energie oproti zelenině a více cukru. Při hubnutí byste měli denně sníst 1, maximálně 2 kusy ovoce (musíte jíst ale opravdu hodně zeleniny). Raději vynechejte banány. Poté, co dosáhnete svoji ideální hmotnost, můžete množství ovoce pomalu zvyšovat.

Mléko a mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky jsou při hubnutí velmi důležité. Dodávají totiž při minimu energie velké množství bílkovin a vápníku. Bílkoviny působí jako "tlumiče" hladu a brání úbytku svalové hmoty, který nastává při špatně sestavených dietách. Z této skupiny není při redukci hmotnosti vhodná smetana a tučné sýry. Na druhou stranu není nutno příliš rozlišovat, zda jogurt obsahuje 0% tuku či 2%. Rozdíl mezi nimi je zanedbatelný. V obsahu tuku mezi jednotlivými druhy sýrů naopak mohou být propastné rozdíly. Nejméně tuku mají Olomoucké tvarůžky, sýry typu cottage a některé tavené sýry. Tavených sýrů však raději nejezte mnoho, protože vápník se z nich využívá špatně. Mezi nejtučnější sýry patří mascarpone , niva a Lučina. Lučina má odlehčenou variantu Lučina linie (10g/100g), Hermelín je k dispozici ve variantě Hermelín Figura. Eidam s 30 % tuku v sušině má 14g tuku na 100g.

Maso a ryby

Maso je, navzdory zakořeněným pověrám, při hubnutí strategicky výhodné. Má vysoký obsah bílkovin, málo energie a žádné sacharidy. Samozřejmě je řeč o libovém mase. Kuřecí nebo krůtí prsíčka neobsahují téměř žádný tuk (max. 1 g/100g). Hovězí (telecí) maso může být na vašem stole jen 1-2x za měsíc, nicméně zcela se jej nevzdávejte, protože obsahuje velmi dobře vstřebatelné železo. Minimum tuku obsahuje i maso klokaní. Vepřové maso, nechcete-li, nemusíte. Pokud naopak máte chuť, vybírejte jen to nejlibovější. Vyššího obsahu tuku se naopak nemusíte obávat v případě ryb. Jejich tuk je bohatý na n-3 nenasycené mastné kyseliny, které působí preventivně proti vzniku srdečně cévních chorob. Mořské ryby jsou zdrojem nedostatkového jódu, který zlepšuje fungování štítné žlázy a tím i vyhlídky na úspěšné hubnutí. Maso ochucujte pomocí bylinek, cibule a česneku, se solí to nepřehánějte. Zpočátku si nepřipravujte ani příliš kořenité pokrmy, protože koření zvyšuje chuť k jídlu. Ideální přílohou k masu jsou saláty nebo tepelně upravená zelenina.

Sójové maso a tofu

Tofu je sýr vyrobený ze sójového mléka. Stále ještě přetrvávající nedůvěra k jeho využívání v kuchyni není v žádném případě na místě. Přírodní, neochucené tofu stěží lze jíst bez dalších úprav. Tato nevýhoda je však jen relativní. S tofu si můžete "vyhrát" a ochutit zcela podle vašich představ. Marinované nebo uzené tofu lze jíst ihned (zkuste třeba chléb obložit zeleninou a tofu). Sójové maso je potřeba umět uvařit, ale v momentě, kdy zjistíte, co tato surovina vyžaduje, nebudete se ji chtít vzdát. Sójové maso můžete kombinovat s masem klasickým a snížit tak množství tuku a cholesterolu ve výsledném pokrmu. Jak tofu, tak sójové maso jsou bohatými zdroji bílkovin. Obsahují málo tuků (rostlinných) a samozřejmě žádný cholesterol. Hladinu cholesterolu v krvi naopak pomáhají snižovat. Sójové maso je bohaté na vlákninu.

 

KTERÉ SKUPINY POTRAVIN JE NUTNO OMEZOVAT?

Pečivo

Pečivo je velice zdravé a je zdrojem vlákniny, vitaminů skupiny B a mnoha minerálních látek. Samozřejmě je řeč o pečivu celozrnném. Přesto je však zdrojem poměrně značného množství energie (bílé a celozrnné mají téměř stejnou energetickou hodnotu) a proto je nutno jeho množství regulovat. Nejlepší je dát si kus pečiva k snídani nebo v dopoledních hodinách, odpoledne a večer už raději ne. V případě, že byste hubli rychleji, musíte množství pečiva zvýšit (například o 50 g), pokud pomaleji, pak lehce ubrat. Po dosažení ideální váhy pečivo opatrně přidávejte.

Těstoviny a brambory

Těstoviny mají ze všech klasických příloh (rýže, brambory, knedlíky) nejnižší glykemický index, což je při hubnutí důležité. V žádném případě však nesmí být rozvařené. Italové, kteří je vaří al dente (na skousnutí) vědí dobře, proč tak činí. Ve fázi hubnutí pečlivě odměřujte velikost porcí těstovin. Brambory mají v české kuchyni velkou tradici, avšak při redukci hmotnosti je i zde namístě opatrnost ohledně velikosti porcí. Brambory, tmavý chléb a další přílohy se do jídelníčku opatrně přidávají v momentě, kdy bylo dosaženo cílové hmotnosti.

Luštěniny a rýže

Luštěniny a rýže jsou potraviny velice zdravé, bohužel v jejich případě neplatí, že "co je zdravé, je zároveň na hubnutí". Do redukčního jídelníčku je zařazujte s opatrností a hlídejte velikost jejich porcí. Luštěniny jsou zdrojem velkého množství bílkovin, vlákniny a jejich glykemický index je nízký. Vysoká je však jejich energetická hodnota (průměrně 1500 KJ/100 g suchých luštěnin). Po uvaření má 100 g luštěnin přibližně 6 g bílkovin, ale něco kolem 440KJ, což je asi 4 x více než v případě zeleniny. Rýže existuje v mnoha druzích, každá je vhodná k jinému účelu. Při hubnutí je lepší vždy rýže s vyšším obsahem vlákniny (natural), nižší glykemický index má rýže basmati. Pokud si připravujete pokrm z rýže, dejte rýže méně a o to více zeleniny (a nejlépe ještě kousek masa či sýra). Do rýže můžete přimíchat opražené lněné semínko, tím se zvýší obsah vlákniny a sníží glykemický index.

Tuky

Tuky je nutno při hubnutí omezovat, nikoli však eliminovat. Mnoho tuků přijímáme ve skryté formě v potravinách, jako jsou sýry, maso, vejce a další, tuky zjevné (olej, máslo, pomazánkové rostlinné tuky) mají již méně prostoru. Při hubnutí je vhodné (kvůli lepšímu vstřebání vitaminů) do zeleninových salátů přidat lžičku olivového oleje, na pečivo je možnou použít rostlinný pomazánkový tuk s nižším obsahem energie například Flora light). Do hotových jídel připravovaných bez tuku (vařením, dušením) lze po dokončení přidat některý z rostlinných tuků.

Sladkosti a alkohol

Pokud dostanete chuť na sladké, dejte přednost kvalitní hořké čokoládě s co nejvyšším procentem kakaové hmoty (70-86 %). Tato čokoláda vás uspokojí v menším množství a proces hubnutí nijak neohrozí (má nízký glykemický index). Alkohol, kromě toho, že je zdrojem velkého množství energie, hubnutí brzdí. Nevhodné jsou zejména koncentrované lihoviny, sladké likéry a pivo. Pokud budete hubnout přiměřenou rychlostí, můžete si dopřát k večeři 2 dcl kvalitního suchého vína.

DALŠÍ DŮLEŽITÉ ZÁSADY.

Jídlo není a nemělo by být prostředkem k řešení stresových situací. Úplně nejhorším východiskem z krize jsou sladkosti. Mohutné vyplavení hormonu inzulinu následující po pozření sladkého vede brzy k poklesu hladiny krevního cukru (glykemie). A pokles glykemie je provázen nervozitou, nesoustředěnostía hladem. Celý problém se tak jen zhoršuje.

Za každý úspěch se v duchu pochvalte, za zdolání prvního cíle (poté, co zhubnete prvních 5 kg) se odměňte. Stanovte si pak vždy další postupný cíl a konkrétní odměnu. Je to vhodnější než si hned na začátku určit, že zhubnete 25 kg. Pokud budete mít pocit, že vám hubnutí nejde tak rychle jako ostatním nebo tak rychle, jak jste si naplánovali, přehodnoťte, zda jsou vaše představy reálné. Pokud uděláte chybu, snažte se ubránit pocitu provinění, ale hned se vraťte ke správným návykům.

Ze zkušeností vyplývá, že ti, kteří si zvykli pravidelně cvičit, jsou úspěšnější v udržení hmotnosti než ti, kteří si jenom hlídají stravu. Věnujte se proto pohybu, který vás baví, pravidelně a budete mít mnohem lepší pocit jak v oblasti tělesné, tak psychické.